DESTEK HATTI: 0(232) 431 08 78 info@evetekstil.com

VATKA ELYAF

Ağırlıklı olarak mobilya, ev tekstili, tekstil, konfeksiyon sektörlerinde kullanılan örgüsüz ve dokusuz  (nonwoven) polyester kumaşlar uygulamada vatka elyaf veya metrelik elyaf şeklinde adlandırılmaktadır.

Vatka elyaflar koltuk-kanepe döşemelerinde ve yataklarda genellikle sünger ile kumaş arasında kullanılmaktadır. Kullanıldığı koltuk veya yatağa form ve rahatlık kazandırmaktadır. Bunların yanı sıra yorganlarda, yatak örtülerinde, hurçlarda, montlarda, günlük hayatta kullandığımız daha birçok şeyde, vatka elyaf kullanılmaktadır.

Polyester vatka elyaflar uzun yıllardan bu yana ; rahatlığı, hijyenik oluşu ve ucuzluğu nedeniyle insan hayatında çok önemli bir yer tutmaktadır. Vatka elyafların ve genel olarak bütün polyester elyafların (kumaş ya da dolguluk) en önemli sorunlarından biri polyester liflerinin kumaş içerisinde yürümesidir. Bu sebeple giysilerde ve ince kumaş kullanılan koltuk, kanepe, yatak, yorgan vb. de kumaş ile elyaf arasında bir astar kullanılmaktadır. Aradaki astar sayesinde polyester elyaf liflerinin kumaşın üstüne çıkarak kötü bir görüntü yaratması engellenir.

60gr/m2’den, 3.000 gr/m2’ye kadar vatka elyaf üretimi yapılabilmektedir.